نسخه چاپی

با حضور استاندار و جمعی از نمایندگان استان

مراسم رونمایی از کاشی نگاره 4 شهید کشتی گیر گلستان در خانه کشتی شهید هادی برگزار شد
زنگانه: شهداء زنده اند و ناظر بر اعمال ما هستند
دبیر: کشتی در گلستان ریشه دارد
 • ۸:۴۱ ۱۴۰۲/۳/۲
 • مراسم رونمایی از کاشی نگاره 4 شهید کشتی گیر استان گلستان، عصر دیروز با حضور خانواده معزز این شهدای گرانقدر، دکتر زنگانه استاندار و جمعی از نمایندگان و مسئولان استان گلستان در محل خانه کشتی شهید ابراهیم هادی کمپ تیم های ملی کشتی شهید حاج قاسم سلیمانی برگزار شد.
  به گزارش روابط عمومی فدراسیون کشتی، در این مراسم که در آن از تصاویر کشتی گیران شهید یوسف شربتی، علیجان بیدر نامنی، یحیی کردی و احمد غلامی و به مناسبت گرامیداشت سوم خرداد حماسه فتح خرمشهر رونمایی شد، دکتر محمد زنگانه استاندار گلستان، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی، حجت الاسلام والمسلمین قاضوی، مهندس رمضانعلی سنگدوینی، دکتر غلامرضا منتظری، مهندس عبدالجلال ایری و دکتر رضا آریان پور نمایندگان مردم شریف گلستان در مجلس شورای اسلامی، حاج عیسی امامی رئیس هیئت مدیره بانک قرض الحسنه مهر ایران، مهندس علی اکبر بصیرنیا رئیس هیئت کشتی استان گلستان، مهندس علیرضا فرساد مشاور استاندار در امور ورزش و برادر شهید شربتی، پسر شهید بیدر نامنی، برادر شهید کردی و خواهر شهید غلامی حضور داشتند.
  در ابتدای این مراسم علیرضا با خیرمقدم به حاضرین گفت: اعتقاد دارم که اگر قرار است در ورزش قهرمانی موفق بشویم باید در معنویت موفق شویم، چراکه در آخر آن قهرمان باید آدم سالمی باشد.
  وی ادامه داد: دنبال این هستیم که کشتی گیران در همه کارها خدا را مد نظر داشته باشند و این باعث می‌شود که خودشان را حفظ کنند، با معنویت عجین بشوند، زندگی آنها خدامحور شود و بتوانند قهرمانی های مکرر و بیشتر برای کشور بدست آورند.
  دبیر در مورد شهدای کشتی گیر گفت: این شهدا می توانستند در دنیا از امثال من بسیار بالاتر باشند، اما به دنبال هدف بالاتری رفتند و احتیاج نیز ندارند که دیده شوند و اگر کاری هم برای آن ها می شود، حتما خودشان خواسته اند.
  وی افزود: وقتی قهرمانان ما این شهدا را می بینند و کتاب های آن ها که در حال نشر است می خوانند، قطعا در آن ها تأثیر می گذارد. در شرح وظیفه ما نیست که کتاب چاپ کنیم اما بحث معنویت و فرهنگی برای ما مهم است و می دانیم که کشتی گیران از این راه می توانند در بعد قهرمانی نیز موفق تر باشند.
  رئیس فدراسیون کشتی تصریح کرد: این شهدا در حالی که می توانستند قهرمانان بزرگی شوند،‌ برای وطنشان از جانشان گذشتند و باعث شدند که امثال من بتوانیم در آرامش ورزش قهرمانی را دنبال کنیم.
  دبیر اظهار داشت:‌ خدا را شکر امروز روزی ما این بود که از عکس 4 پهلوان شهید عزیز ما رونمایی شود و این کار ادامه دارد و هر روز می بینیم که شهدای کشتی گیر شناخته می شوند و عکس آن ها را برای ما می فرستند.
  دبیر در مورد کشتی گلستان گفت: وقتی ما به کشتی آمدیم جمعیت کشتی از یک میلیون به 30 هزار نفر رسیده بود و کشتی داشت جمع می شد، اما امروز جمعیت ما به 400 هزار نفر رسیده است ولی کم است و هدف ما این است که در 4 سال آینده این تعداد به 800 هزار نفر برسد.
  وی افزود: گلستان در قدیم که جزئی از مازندران بود قهرمانان بسیار بزرگی داشت و هنوز هم کشتی بعنوان رشته اول ورزشی آن شناخته می شود اما باید با همت شما عزیزان به روزهای اوج خود بازگردد.
  دبیر تصریح کرد: از سینه سوخته های ورزش استان و مسئولان می خواهم که کمک کنند و من دغدغه کشتی گلستان را دارم و حاضرم بعنوان سرباز شما برای اینکه دوباره از گلستان قهرمان جهان داشته باشیم تمام تلاش خود را بکنم.
  وی با اشاره به قهرمانان بزرگ کشتی گلستان گفت: مرحوم رمضان خدر بسیار انسان با اخلاقی بود و علیرضا سوخته سرایی و اویس ملاح و خیلی ها مدال دار کشتی از این استان بودند.
  دبیر اظهار داشت: بیش از 82 درصد مدال های تاریخ ورزش ایران توسط کشتی گیران کسب شده و این ورزش یک رشته اصلی و با ریشه است که از آن مدال المپیک بدست می آید و در صورت حمایت مسئولان، گلستان نیز بعنوان یکی از خواستگاه های کشتی می تواند در سال های آینده در کشتی حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.
  در ادامه زنگانه استاندار گلستان تصریح کرد: شهدا در نزد خداوند روزی می خورند. حقیقت امر این است که شهداء الان شاهد،‌ ناظر و زنده هستند و به حیات واقعی رسیدند. هرکس که خادم شهدا است مطمئنم که شهدا نیز دست او را می گیرند.وی افزود: هیچ تردیدی بر این نیست که تمامی شهداء با معرفت بودند، اما شهدای کشتی ضمن قهرمانی، پهلوان نیز بودند. چراکه هم در میدان تشک و هم در میدان مبارزه با هوای نفس سرآمد بودند و خداوند بندگان خوب خود را گلچین می کند.زنگانه تصریح کرد: یکی از کشتی گیران شهید استان که من در نوجوانی در محضر ایشان بودم، شهید محمد رحیمی بود که وقتی وی را می دیدم حس دیگری داشتم و چهره ای شاخص و دوستداشتنی برای من بود.وی ادامه داد: نورانیت این شهید را با تمام سلول های وجودم حس می کردم و وقتی به شهادت رسید، معلوم شد که از افراد گلچین شده بود و امروز که اسم ایشان آمد، اتفاق خوبی بود که عکس این شهید نیز در خانه کشتی نصب شود.استاندار گلستان گفت: به خانواده شهید حاضر در مجلس عرض ادب می کنم و اعتقاد دارم که هرچه داریم از امام شهدا و شهدا داریم.وی اظهار داشت: پیش از این نیز به همراه مرحوم سلیمانی در خانه کشتی حضور یافتم و در آنجا دیدم که در فضای مقدسی وارد شدم، اما این بار که آمدم،‌ معنویت را بیشتر در این جا حس کردم که از فدراسیون کشتی به دلیل ارج نهادن به مقام شامخ شهدا قدردانی می نمایم.دکتر آریان پور رئیس مجمع نمایندگان گلستان نیز در این مراسم گفت: به یک تعبیر همه ی شهدا پهلوان هستند و شما وقتی پهلوان را تفسیر کنید به کسی پهلوان می گویند که نفس خود را زمین زده است.‌ قهرمانی سخت است و زحمت می خواهد اما پهلوان شدن سخت تر است چراکه باید بالاترین نفسانیات از جمله دلبستگی ها به دنیا را رها کند و برود.وی خاطرنشان کرد: همه ی شهدای کشتی گیر ما پهلوان هستند و شهدای کشتی گیر در عین پهلوانی، شهید شدند.آریان پور در پایان خاطرنشان کرد: از فدراسیون کشتی و قهرمانان کشتی قدردانی می کنم که برای افتخار کشور و اهتزاز سرود ملی به میدان می روند و مرام و راه شهداء را الگوی خود قرار داده اند.


  http://iwf.ir/lnks/69022/-.aspx